سوالات متداول HMI

 

 • . چگونه می­توانم با پورت HMI ، RS232را به کامپیوتر ارتباط دهم؟

  برای این کار به دو سوکت 9 پین نیاز دارید که باید پین­های 2 و 3 و 5 از کامپیوتر را به ترتیب به پین­های 3و 2 و 5 از HMI وصل کنید . اگر کامپیوتر یا لپ تاپ پورت سریال RS232 را ندارد از یک مبدل پورت Usb به RS232 استفاده کنید.

  .
  • امکان سیمولیشن در PM DESIGNER بدون وصل به plc وجود داره؟ من هر وقت برنامه را می­خواهم سیمولیشن کنم پیغام میده که در Document پیدا نکرده ، بعد از تعریف پروژه جدید و تنظیمات پورت و غیره بازم می­نویسه faield to save document . البته مینونم کارم ادامه بدم فقط سیمولیشن و ترانسفرش مشکل داره .

   بله . امکان simulation به صورت offline وجود دارد . حتما باید اول برنامه را compile کنید ، بعد simulation را بزنید.گزینه compile در زیر نشان داده شده است. 

   

   
 • آیا کابل پرینتر همان RS232 می­باشد یا جداست؟

   خیر . کابل پرینتری متفاوت است. شکل کابل پرینتری در زیر قرار داده شده است.

   

   

 • روش ارتباط HMI PM VIEW را با لپ­تاب توضیح دهید ، سوکت RS232 ندارد؟

  اگر HMI پورت usb داشته باشد با کابل پرینتر این کار را انجام دهید، هم چنین با استفاده از حافظه flash نیز می­توان این کار را انجام داد. باید از گزینه panel ، build panel runtime package(prp) ، برنامه را در flash ذخیره کرد وflash را به HMI متصل کرد. سپس روی HMI گزینه Update from file را بزنید تا برنامه ا ز فلش در HMI دانلود شود .اگر HMI پورت usb را نداشت ، از مبدل RS232 به usb استفاده کنید. برای ارتباط از پورت RS232در پنل پین­های 2و 3و 5 مربوط به com1 که به ترتیب RXD و TXD و GND هستندو پین­های 7و8و5 مربوط به com3 می­باشند. بر روی پنل­های پیشرفته پورت شبکه یا اترنت نیز تعبیه شده است که می­توان با سرعت بالا برنامه را را به چندین پنل منتقل نمود.

   

 • آیا کابل usb نرم افزار دارد؟

  • چگونه کابل usb پرینتری hmi را به usb لپ تاب ارتباط بدهم تا بتوانم اطلاعات را از طریق usb انتقال دهم؟

  باید پنل شما پورت usb را داشته باشد که از این کابل استفاده کنید و نیاز به نرم افزار ندارد. با کابل پرینتری HMI را به usb لپ تاب متصل کرده ، سپس از Device manager ، Neo HMI را انتخاب کرده و از Brows ، فایل PM DESIGNERرا انتخاب می کنیم و فایل USB را با توجه به 32 یا 64 بیتی بودن windows انتخاب و update می­کنیم. . مراحل کار در شکل­های زیر نمایش داده شده است. 

   

 • چطوری میشه برنامه را از روی hmi آپلود کرد؟

  با انتخاب گزینه آپلود ازobject می­توان برنامه را آپلود کرد. اگر برای آپلود کردن pasword بخواهد ،باید Developer Password را وارد کنید که اگر تغییر نداده باشید، 9 تا صفر است. برنامه آپلود شده ، قابل تغییر نیست ، فقط می­توان آن را روی Hmi دیگر dowmload نمود.

   

 • مدل pt080 از صفحه set up روی حالت Run Ap after power on : true قرار گرفته و الان برنامه جدید روی پنل دانلود نمی­شه . لطفا راهنمایی کنید که چه جوری میشه صفحه set up رو باز کرد و دانلود انجام داد؟

  قبل از این که پنل روشن شود،دستتان را روی گوشه سمت راست پنل بگذارید و هنگام وصل تغذیه پنل همان قسمت را فشار بدهید تا بوق ممتد بزند و وارد صفحه set up panel می­شود . حال می توان در سر برگ RUN AP AFTER ON، Generalرا FALSE گذاشت.

   

 • در مورد ست کردنpassword برای log in در PM DESIGNER با استفاده از Function button توضیح دهید.

  در تنظیمات Function Button در سر برگ general قسمت password/security، category و در قسمت show Password table ،operation را انتخاب می­کنیم. حال می­توان Password سطح کاربری­ های مختلف را تغییر داد.

   

   

 • آیا می­شه بعد از نصب فلش مموری به صورت مستقیم روی HMI برنامه را داخل فلش آپلود نمود.

  باید بعد از نصب فلش به HMI در Panel Setup گزینه " Copy Ap to File" را انتخاب کنید و در /E/ که مربوط به حافظه فلش است ذخیره کنید.

   

 • باید بعد از نصب فلش به HMI در Panel Setup گزینه

  تنظیمات مربوط به Link را بررسی کنید که درست باشد . روی Link دابل کلیک کنید و در سر برگ General بررسی کنید که در قسمت Link type نوع پورت HMI ( به طور مثال Com یا Ethernet) که به PLC متصل کرده­اید درست باشد ، در قسمت device/server نوع و مدل PLC و در Link Port شماره پورت HMI که کابل را به آن متصل کرده­اید صحیح باشد. در سر برگ Parameter هم باید بررسی کنید که آدرس PLC و Baud Rate و Parity با PLC یکسان باشد. باید سیم­بندی که ارتباط بین PLC و HMI را از طریق پورت RS485 و یا RS232 انجام داده­اید ، درست باشد

   

 • چطور میشه یک پرینتر جدید رو در کتابخونه HMI تعریف کرد؟

  در تنظیمات General setup در بخش پرینتر می­توان پرینتر مورد نظر را تعریف کرد.

   

 • برای تنظیمات ارتباطی مدل pk070 با pc باید چگونه عمل کرد. من قادر به دانلود نیستم.

  در General setupبررسی کنید که Model پنل را درست انتخاب کرده باشید ؛ ارتباط بین pc و panel از طریق پورت usb یا RS232 و یا شبکه اترنت به درستی برقرار باشد. در صفحه­ای که برای دانلود باز می­شود در Link setting باید نوع ارتباط بین pc و panel را به درستی انتخاب کنیم .(usb or Ethernet or com). قبل از دانلود، گزینه Compile را بزنید و Error های برنامه را برطرف کنید.

   

 • موفق به دانلود برنامه در PV104 از طریق کابل شبکه (کراس) نشدم.

  . نباید از کابل شبکه استفاده کنید . از کابل مستقیم معمولی استفاده کنید.

   

 • برای استفاده از پورت RS485 مدل PT056-AS ، از کدام پورت com استفاده کنم؟ آیا برای recieve اطلاعات توسط panel master نیاز می باشد تا برنامه­ای مجزا در درون plc مربوط به panel master نوشته شود؟

  اگر به COM1 متصل کنید ، پین 1 ، +RS485 و پین 6 ،  -RS485 می­ باشد و اگر به COM2 متصل کنید +TX و - TXبه ترتیب+RS485 و -RS485 می­ باشند. اگر Driver مورد نظر را بشناسد ، نیازی به برنامه مجزا نیست.

   

 • برای تغییر ساعت پنل باید چکار کنم؟

  یک function block انتخاب کنید و در تنظیمات آن Category را Time/Date و Operation را Set Real Time Clock تعریف کنید. از panel set up هم می­توان این کار را انجام داد

   

 • Q

  A

   

پشتیبانی

لینک های مفید

گروه تلگرامی PM Automation (اتوماسیون صنعتی)

بالا